כלים של משתמש

כלים של אתר


ויקי:מדריך_לכתיבת_דפים

המדריך לכתיבת דפים

המדריך לכתיבת דפים הוא מבוא קצר שמטרתו לסייע לכותבים ב- Midbrain בכתיבת דפים. המדריך מבוסס על המדריך לכתיבת ערכים של ויקיפדיה.

המדריך יוצא מנקודת הנחה שהקפדה על מספר כללי עשה ואל תעשה פשוטים, תאפשר לכם לכתוב דף ברמה נאותה, או לכל הפחות דף שאחרי עריכה ושיפוץ קל יוכל להיות כזה. לכן, גם אם אתם סבורים שיכולת הניסוח שלכם אינה מן המשובחות, אל נא תאבדו תקווה: אם תעבדו לפי השיטה, השיטה תסייע לכם והדף שתפיקו יהיה מוצלח.

עבודה עם המדריך

מדריך זה מחולק לשלושה חלקים:

 1. הנחיות ליצירת דפים - מסביר כיצד ליצור דפים בצורה נכונה.
 2. הוראות הפעלה - מסביר את הצעדים הנדרשים ליצירת ועריכת דפים במערכת.
 3. תבניות לדפים - מכיל דוגמאות לתבניות לדפים מסוגים נפוצים.

אם עוד לא נרשמתם באתר, היכנסו לכאן ועקבו אחר ההוראות.

הנחיות ליצירת דפים

איזה דף אתם רוצים לכתוב / לערוך?

ההחלטה הראשונה שעליכם לבצע היא איזה דף אתם רוצים לכתוב. ישנן מספר דרישות יסוד שאנו ממליצים שיתקיימו לפני הכתיבה:

 1. מקורות: ודאו שעומדים לרשותכם מספיק מקורות: ספרים, מאמרים, כתבות או ערך של ויקיפדיה אחרת. אם עומד לרשותכם רק ערך של ויקיפדיה אחרת, נקטו משנה זהירות בזמן הכתיבה - ייתכן שהערך מכיל טעויות, ובלי יכולת הצלבה עליכם לנקוט גישה מחמירה כלפי פרטים שאמינותם אינה ברורה.
 2. עניין: כדי לכתוב דף, גם אם מדובר בתרגום דף ממקור מידע אחר, עליכם להתעניין בנושא. אחרת, גדולים הסיכויים שתנטשו את כתיבת הדף באמצע.
 3. מחקר: כדי לכתוב, לתרגם או לערוך דף, עליכם להתמצא באופן בסיסי בשפה, בעולם המושגים ובהקשר של הדף. כאשר אתם כותבים (או מתרגמים) דף בנושא שאינכם בקיאים בו, עלול מה שכתבתם לכלול טעויות.

אם אתם מחפשים רעיונות לערכים לכתיבה, בקרו תחילה בדף דפים מבוקשים ואולי תמצאו דף מבוקש שברצונכם לכתוב עליו.

עריכת דפים קיימים

עריכה משמעותית של דפים קיימים היא בדרך כלל פעולה מורכבת, מסובכת ועדינה פי כמה מיצירת דף משלכם: היא דורשת מכם להכיר היטב את הנושא, להיות בעלי שפה רהוטה ושוטפת, להכיר את הערכים ותרבות הכתיבה של ויקי, ורצוי גם בעלי ניסיון בעריכה.

ישנם שלושה סוגי עריכה שאתם יכולים לבצע:

 1. עריכה לשונית: עריכת נוסח הדף כדי לשפרו, להבהיר נקודות סתומות בגלל ניסוח לקוי, לסלק מפגעי לשון, וכן הלאה. אם אין לכם ניסיון קודם בעריכה, הימנעו מביצוע עריכה לשונית, כיוון שסביר להניח שתגרמו יותר נזק מתועלת. לפרטים נוספים על עריכה לשונית, תוכלו להיעזר במדריך הלשון של ויקיפדיה.
 2. עריכה טכנית: הוספת קישורים חיצוניים, הרחבות קלות, וכן הלאה. כדי לבצע עריכה טכנית, רצוי שתהיה לכם היכרות טובה עם המערכת, או לכל הפחות עם מרחבי השם והדפים בהקשר שבו נמצא הדף.
 3. עריכה מבנית: עריכת מבנהו ותוכנו של דף, כדי לתקן שגיאות בסדר העניינים בתוכו ולצמצם או להרחיב חלקים מסוימים. סוג כזה של עריכה קרוב מאוד באופיו לכתיבת דף עצמאי ולשם כך יש לקרוא את המשך המדריך להלן.

כתיבת דפים חדשים

כתיבת דפים חדשים היא התרומה החשובה והמשמעותית ביותר שאתם יכולים להעניק ל- Midbrain. נוסף על–כך, גם אם אינכם חשים כי אתם מסוגלים לכתוב דף באופן עצמאי או מעדיפים לתרגם או לערוך דפים, חשוב שתבינו כיצד נבנה דף מבחינה טכנית ותכנית, כדי שתוכלו לתרגם ולערוך דף אחר באופן מוצלח.

כיצד ניגשים לכתיבת דף

Midbrain אינה אנציקלופדיה אלא מאגר ידע. על-כן אנו מאפשרים חופש פעולה בכתיבת דפים מעבר למקובל באנציקלופדיות אחרות, כדוגמת ויקיפדיה. אולם, בכדי לאפשר קריאות ושמירה על רמה אחידה של תוכן, נבקש לעבוד באופן מדויק בהתאם למערכת הכללים שלהלן ולשלב את הידע בתוך תבנית מסוימת.

מה דף צריך לכלול

למעט מקרים חריגים, כל דף יבנה במתכונת של סיפור שיש לו התחלה, אמצע וסוף, העונה על חמשת המ“מים - מי, מה, מדוע, מתי ומקום:

 • מי: במי מדובר? מי השחקנים הראשיים?
 • מה: מה קרה? מה יקרה?
 • מדוע: מדוע זה קרה? מדוע זה יקרה?
 • מתי: מתי זה קרה? מתי זה יקרה?
 • מקום: איפה מרכז ההתרחשות

הסיבה לכך שכל דף חייב לענות על שאלות אלו נעוצה באופן שבו בני אדם חושבים ומרגישים. דפים הם תיאור מסוים של המציאות או רעיונות ותפישות הקשורות בה. עבור בני אדם, הקישור לדבר מה קונקרטי: זמן, מקום, אדם והאינטראקציה ביניהם הוא דבר חיוני כדי שניתן יהיה להבין ולהפיק תועלת מקריאת הדף.

היו נועזים

קהילתנו קוראת למשתמשים להיות נועזים, כלומר לגלות תעוזה ואומץ, בעריכת דפים. ויקים מתפתחים מהר יותר כשאנשים פותרים בעיות, מתקנים שגיאות דקדוק, מוסיפים עובדות, מוודאים שהניסוח מדויק וכך הלאה. זה בסדר. זה מה שמצפים שתעשו. אל תפחדו לכתוב דף, לערוך, להוסיף ולחדש דברים על מה שכבר נאמר, או שלא נאמר. תמיד יש מקום לשיפור, לחידוד, להבהרה נוספת. כל פן חשוב וכל פן מוסיף. אל תשאלו “מדוע לא מגיהים את הדפים האלה?”. למרבה הפלא, בסוף הכל מסתדר. זה דורש מידת מה של נימוס, אבל זה עובד. אתם תראו.

אם אחרים כתבו דף גרוע או הומוריסטי או שטויות גמורות, אל תדאגו לרגשותיהם. תקנו אותו, הוסיפו לו, ואם חבל על הזמן – בקשו את מחיקתו, או טוב מכך: החליפו אותו בכתיבה מצוינת. זה טבעו של ויקי.

המילה שלכם לא תהיה המילה האחרונה. במקרה הגרוע ביותר יתברר שיש נושא שאתם לא מבינים בו כמו שתיארתם לעצמכם. זה לא אסון גדול ולא תקרית בינלאומית, זה גם יכול להיות שיעור חשוב עבורכם, על מגבלות הידע שלכם והיכן אתם עומדים בהבנת תחום מסוים.

הכתיבה היא הדרך הטובה ביותר ללמוד דברים, להעמיק בהם ולהבינם יותר. הרי “מכל מלמדי השכלתי ומתלמידי יותר מכולם” – כשאדם מסביר לאחרים מה שהוא יודע, מתחוורת אצלו הידיעה ונעשית ברורה יותר ומובנת יותר. הנה יש לכם אפשרות להיות המלמדים. זוהי הזדמנות לשיח תרבותי בין תרבויות שונות, להכרת האחר והשונה, כמו גם לזרימת מידע ממקום למקום. אנא טלו חלק בעניין, והקדישו לו מעט ממרצכם.

ברוב המקרים, הרצון הטבעי של הכותבים, שמה שהם כתבו יהיה “שלהם”, מפריע כאן. רצוי לערער את הקשר הרגשי הזה על ידי ביצוע שינויים נרחבים כאוות נפשכם כאשר זה משפר את התוצאה הסופית. כמובן, אחרים כאן יערכו בעוז ובלי רחמים את מה שאתם תכתבו. אל תיקחו את זה אישית. הם, כמו כולנו, רק מנסים לעשות את Midbrain טובה ככל האפשר.

שימו לב!

לעתים קרובות משתמשים, במיוחד החדשים שבהם, מוקסמים מהפתיחות של מערכת ויקי וצוללים ישר פנימה. זה טוב. אך שימו לב בבקשה: “היו נועזים” אין פירושו שאתם אמורים לבצע מחיקות מסיביות מדפים ארוכים ללא דיון עם כותבי הדף.

יחד עם זאת, אל תתנו לזה להפחיד אתכם! ברובם הגדול של הדפים, הרגישו בנוח לצלול ישר פנימה ולעשות שינויים גורפים כפי שנראה לכם שנדרש.

זכויות יוצרים

שימו לב!

אנו מקפידים על זכויות יוצרים. מערכת זאת פועלת ברישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם. שני הכללים הבאים תקפים:

 1. כל מה שכתבם אינו בבעלותכם הבלעדית. כל אחד יוכל להעתיק, להפיץ, להעביר ולעבד את יצירתכם בכפוף לתנאי הרישיון.
 2. אין להעלות תוכן מכל סוג שהוא (טקסט, תמונה, קול, וידאו) אם הוא מוגן בזכויות יוצרים. יש לציין מקורות מידע בכל פריט שאינו מקורי שלכם.

לפרטים מדויקים אנו ממליצים לקרוא את כללי הרישיון בקישור שלעיל. כתיבתכם ב- Midbrain מהווה הסכמה לתנאי הרישיון.

הוראות הפעלה

יצירת דף חדש

קיימות שתי אפשרויות ליצירת דף חדש:

 • קישור אדום מדף קיים - אם קראתם דף ובו קישור אדום עם קו תחתון מקווקו לדף שאינו קיים, תוכלו ללחוץ על הקישור וליצור את הדף.
 • דף חדש - חפשו את הדף באמצעות כלי החיפוש בפינה השמאלית העליונה, ואם לא מצאתם את הדף תוכלו ללחוץ על סמל העיפרון וליצור את הדף.

עדכון דף קיים

עריכת דף קיים מתבצעת על-פי השלבים הבאים:

 1. כנסו לדף המבוקש.
 2. כנסו למצב עריכה:
  • אם תרצו לערוך את הדף כולו, ולחצו על סמל העיפרון
   .
  • אם תרצו לערוך חלק ספציפי, תוכלו ללחוץ על כפתור עריכה המופיע בגוף הדף בסוף כל דף.
 3. ערכו את הדף.
 4. אנא הקפידו לכתוב בשדה תקציר העריכה מה עדכנתם כדי להקל בשמירה על סדר. אם השינויים שעשיתם הם מזעריים ולא משנים בצורה משמעותית את הדף (למשל הוספת קישור או תיקון שגיאת כתיב), אנא סמנו וי בתיבת הסימון שינויים מזעריים.

 1. לחצו על כפתור תצוגה מקדימה בכדי לוודא שהעריכה שלכם מוצלחת (יעיל מאוד במיוחד בהתחלה).
 2. לחצו על כפתור שמירה.

מבנה הדף

 1. כותרת: כל דף יתחיל בכותרת ברמה הגבוהה ביותר (H1) אשר תכיל את שם הדף במדויק.
 2. פתיח: הפתיח הוא החלק חשוב ביותר בדף. הוא חייב לעמוד במשימה הקשה של מתן מענה תמציתי לחמשת המ”מים ולהיבנות כך שמי שיקרא רק את הפתיח יצליח להפיק ממנו את המידע הבסיסי והחשוב ביותר שעליו ללמוד. פתיח ממוצע יהיה באורך של בין משפט לחמישה משפטים. ברוב המקרים כותרת הדף תופיע גם בפתיח ויש להדגיש אותה.
 3. חלק אמצעי: תוכן הדף עצמו, מסור בכותרות ותתי-כותרות לפי הצורך.
 4. קישורים ומקורות מידע: כותרת ברמה H2 ולאחריה יובאו קישורים למקורות המידע לכתיבת הדף וכן לקישורים חיצוניים נוספים רלוונטיים (כתבות, סרטוני יוטיוב, גלריות תמונות וכו').

תבניות לדפים

סדנה או הרצאה

 • פתיח/מבוא הכולל גם - למי מיועדת הסדנה, מה אורכה, מי מעביר
 • תוכן
 • תמונות, וידאו
 • קישורים

מיצג

 • אודות - קונספט ומקורות השראה
 • אירועים בהם המיצג הוצג
 • תיאור המיצג ותהליך בנייתו
 • תמונות, וידאו
 • קישורים

דוגמה: שלהבת

מחנה

 • אודות - קונספט ומקורות השראה
 • אירועים בהם המחנה השתתף
 • תיאור המחנה (פעילויות, מתקנים)
 • תמונות, וידאו
 • קישורים

אירוע

 • תיאור האירוע
 • תוכן האירוע - מחנות, מיצגים
 • תמונות, וידאו

דוגמאות: מידברנרות חנוכה; תקרעו את הברן

צוות הפקת אירוע

 • מטרת הצוות
 • אחריות/תפקידי הצוות
 • סיכומי פגישות

דוגמה: מידברנרות חנוכה - מחלקת הקמה ופירוק

ויקי/מדריך_לכתיבת_דפים.txt · מועד השינוי האחרון: 2015/04/16 12:41 (עריכה חיצונית)