כלים של משתמש

כלים של אתר


מזג_אויר

התמודדות עם תנאי מזג האוויר

התמודדות עם חום

*הערך מתייחס רק להתמודדות עם קור, לטובת המידברנרות הקרב… הרגישו חופשיים לערוך. FIXME

התמודדות עם קור

המידברנרות מתרחש בסוף דצמבר באיזור ירוחם, האזור הוא אזור מדברי וחשוף, כלומר - יבש (לחות נמוכה), מוכה רוח ובעל הבדלים קיצוניים בטמפרטורות בין היום והלילה. ישנם מספר גורמים שהופכים את השהיה בקור לקשה - טמפרטורה, לחות, רוח… ננסה לפרק את התחושה למרכיבים ולהתמודד עם כל אחד מהם בנפרד.

ביגוד

כדי להתלבש חם (ולהמנע מסירבול מיותר ומגביל), אנחנו צריכים להבין מה התפקיד של כל אחת מהשכבות, ולנצל אותה למקסימום. הקור הופך למשתק כאשר כפות הרגליים והראש מתקררים. ציוד טיולים יעודי יהפוך את ההתמודדות לקלה משמעותית, אך אין לראות בהצעות כאן דרישה לרכישה.

רוח

השאיפה היא למנוע מהגוף להרגיש רוח. למעשה, מדובר בעיקרון עליו עובד סופטשל (softshell), חציצה באמצעות יריעה חוסמת. במידה ואין, גם מעיל רוח דקיק יעשה את העבודה.

בידוד (ע"י אויר)

שכבה מרופדת שכולאת בתוכה אויר. האויר מתחמם מחום הגוף, אבל לא מתנדף מעבר ליריעה החוסמת מסעיף א', כך שהחום שהגוף פולט נותר כלוא בין הגוף והיריעה ומשמש כמבודד. מעיל ספוג, פליז, פרווה (בתנאי שיש שכבה אוטמת למעלה, אחרת האפקט הפוך.).

נידוף

מים קופאים, והופכים את ההתמודדות עם קור לקשה משמעותית, ולזיעה שלכם יש תפקיד מפתח בעניין. השאיפה היא להשאר יבשים ככל האפשר. הבד שנוגע בעור צריך להיות בד נושם. ביגוד תרמי, גטקעס, טייטס, גופיות פלאנל וכו', חשוב במיוחד היות והרבה מתלבושות הברן עשויות מבדים סינתטיים ואקססוריז מתכתיים.

רגליים

כפות רגליים הן הראשונות להתקרר, אבל הן ממשיכות להזיע.. מה שמקרר אותן עוד יותר. אנחנו רוצים לשמור עליהן יבשות. גם כאן, חשוב שהגרביים יהיו מנדפים ולא סינתטיים, יש יתרון משמעותי לגרביים עבים, המשמשים כחוצץ תרמי ומרחיקים את כף הרגל מפני הנעל. חשוב מאוד להחליף גרביים, ולא לגרוב מספר זוגות אחד על השני - האצבעות מתכווצות וגשר כף הרגל עשוי להתפס. מומלץ בחום להפשיר את כפות הרגליים מול החביות, ביחוד לפני השינה.

ידיים

כפפות פליז ולהכניס לכיסים, אין עצה חכמה במיוחד. כריות חימום יעזרו, אבל זה זמני ולא פותר את הבעיה.

ראש

אנחנו מאבדים המון חום גוף מהראש. כובע, מחממי אזניים, חמצוואר. להמנע מלנשוף לתוך חמצוואר פליז, הנשיפה עוברת עיבוי ומרטיבה את החמצוואר, מה שיוביל לפעולה ההפוכה.

שינה

להתרחק מהאדמה

שאיפה לכמה שיותר שכבות מבודדות בין הגוף והאדמה (ואפקט שולי נפלא - ככל שיותר שכבות יחצצו ביניכם לבין הקרקע, תחושו פחות בבאסים של מחנות הסאונד)
א. מחצלת - אם אפשר להכניס את המחצלת לאוהל, אש. גם מתחתיו זה אחלה.
ב. מזרון שטח עבה (מעל 2 ס“מ, אלו שמכילים שכבת מתכת מבודדים טוב יותר).
ג. ניתן להשתמש ביתר הבגדים כשכבת בידוד ע”י פרישתם מתחת לשק“ש.

שמירה על חום בכפות הרגליים

א. בקבוק חם, זה של הסבתות. החבר הכי טוב שלכם, את המים תמחזרו כמה שתצליחו, האידוי לא כזה מטורף בפינג'אן (מה שמוביל לגזיה או פינג'אן עם ידית מתכת שאפשר להרתיח על החבית).
ב. שקיות חימום, כמו אלו של הצבא.

שמירה על חום גוף

א.לא ללכת לישון עם שכבות, שכבה דקה מנדפת, וזהו. השק”ש שלכם עובד כמו משהו בין פוך ותרמוס, חום הגוף מחמם את השק“ש, השק”ש שומר את החום ומפזר אותו, כך שאתם משמרים חום. הבעיה שאם תהיו עטופים מדי, חום הגוף שלכם לא יעבור, ואתם תקפאו. אפשר אך לא מומלץ מטעמי הזעה וקפיאה (שתוארו קודם), לרפד את השק“ש בביגוד העודף.
ב. לכסות את השק”ש מבחוץ במעיל - אש. זו שכבה בידוד וזה אחלה.
ג. להשאיר חריץ אויר באוהל. נשמע הזוי, אבל בתהליך הנשימה אנחנו פולטים אויר חם שפוגש מיידית באויר קר, נוצר עיבוי. העיבוי נתקל בדפנות האוהל וחוזר אלינו, מרטיב אותנו, אנחנו קופאים. אנחנו רוצים סירקולציה מינימלית של אויר, רצוי גבוה (אויר חם עולה למעלה, הרוח תעבור מעל - הפתח העילי של האוהל אידאלי לזה).
ד. אנשים זה טוב.. אנחנו מחממים אחד את השני, הטמפרטורה באוהל עולה וכולם מרוויחים.

בישול

הגזיה הביתית שלכם לא נועדה לשימוש ההירואי שאנחנו הולכים להפיל עליה, אסור להבעיר אש בין האוהלים + הרוח מכבה אותה
א. בישול במעגל - הגב של חברים שלכם יהיה מגן רוח, ותוכלו להינות מהחברה ומגזיות דולקות.
ב. למצוא מסתור רוח כלשהו, בהיעדרו, השתמשו בגב שלכם.
ג. לחפור בור ולהדליק את הגזיה בתחתית.

חשוב חשוב חשוב!

אל תישנו לבד, ישנו סיכוי (קטן, אך קיים) להיפותרמיה. חשוב שיהיה אדם נוסף נוכח במקרה שתזדקקו לעזרה.
אלכוהול יוצר אשליית חום בגוף, אסור להתפשט!
כשרוקדים מזיעים ונוטים להסיר שכבות, שימו לב שאתם נשארים לבושים בביגוד מנדף, והחליפו ביגוד רטוב.
הפרשי הטמפרטורות הגבוהים יוצרים סדקים וקילופים בעור, הצטיידו בשפתון לחות, קרם לחות וקרם הגנה :)

לצערי אין לי מקורות מידע, צברתי בטיולים. מצאתי חומר קריאה מעשיר וממצה (באדיבות ריקושט) - http://www.rikushet.co.il/rikushet/Magazine/3945/

מזג_אויר.txt · מועד השינוי האחרון: 2016/12/02 13:32 על ידי idit_kamer