עושים לכם סדר: מה ההבדל בין בדיקות אנטיגן לבין בדיקות PCR?

חוץ מגפת הקורונה נערכו עשרות אלפי בדיקות לאזרחים ישראלים אשר ביקשו לוודא כי הם אינם נשאים של נגיף הקורונה. למרות מבצע החיסונים והירידה העקבית בהיקפי התחלואה, הנגיף עדיין כאן, ועל כן כל אזרח ישראלי נדרש לגלות אחריות אישית ולבצע את הבדיקות לפני שיוצאים לעבודה, לימודים, מפגש עם חברים או כל אירוע אחר. בסקירה הזו החלטנו להציג את כל המידע החשוב ביותר בנוגע להבדל בין בדיקת אנטיגן לבין בדיקת PCR, כך שגם אתם תוכלו לבצע את הפעולה הזו בידיעה ברורה וללא בלבול. מוכנים? בואו נתחיל.

בדיקת אנטיגן – קבלת תוצאות בפרק זמן של 15 דקות בלבד

אחד מהכלים החשובים במלחמת נגד נגיף הקורונה הוא פיתוח של בדיקות אשר נועדו לבחון האם אכן יש הימצאות של הנגיף. יש כמה סוגים של בדיקות קורונה, כאשר אחת מהבדיקות הללו היא בדיקת אנטיגן. בדיקת אנטיגן היא בדיקה ביתית אשר נעשית באופן עצמאי. מדובר בבדיקה אשר מתבצעת באמצעות תוצאה של מטוס מהאריזה וההכנסה שלו לדפנות של הפה כאשר נדרש לסובב אותו כחמש פעמים בכל צד. לאחר מכן מחדירים את המטוש אל תוך הנחיר עד לעומק של כ-1.5 ס"מ, מסובבים כעשר פעמים ועוברים לנחיר השני. לאחר מכן נכניס את מקל הבדיקה לתוך הנוזל באמצעות לחיצה על ידי הבוכנה, ו לאחר שסגרתם את המבחנה מטפטפים 5 טיפות לתוך השקע במשטח הבדיקה וממתינים לתוצאות. ההבדל בין בדיקת אנטיגן לבין בדיקת PCR נובע בשל היתרון של קבלת הוצאות בפרק זמן של כ-15 דקות בלבד. במידה והתוצאה חיובית יוצגו בחלון הבדיקה שני פסים, ובמידה והתוצאה היא שלילית יופיע פס אחד בלבד.

בדיקת PCR מוסדית – לא באופן עצמאי אלא רק על ידי מעבדה

בדיקה זו מבוצעת אך ורק על ידי מעבדה מקצועית אשר קיבלה מטעם משרד הבריאות אישור לביצוע של בדיקות קורונה. מדובר בבדיקה הנעשית באופן זהה לבדיקת אנטיגן, כאשר ההבדל המהותי בין הבדיקות נובע מכך כי בדיקת PCR מאפשרת לזהות את החומר הגנטי של נגיף הקורונה, בניגוד לבדיקת אנטיגן אשר מזהה את החלבונים שנמצאים על גבי הנגיף. בנוסף, תוצאות הבדיקה מתקבלות בפרק זמן ארוך יותר מאשר בדיקת אנטיגן, כאשר בדיקה זו גם עומדת בהנחיות של משרד הבריאות לגבי היוצאים לחו"ל או מי שמעוניין להשתתף באירועים המוניים, אולם רוצה להפחית את סיכוי ההדבקה. שימו לב כי מדובר בבדיקה שאותה ניתן לבצע רק על ידי מעבדה, ולא באופן עצמאי, ועל כן פנייה לחברת aidg מהווה הזדמנות מצוינת להזמין תור לבדיקה, ובכך לוודא כי אין הימצאות של הנגיף.

 

 

לסיכום

בשנתיים האחרונות מתמודד העולם עם מגפה כלל עולמית שגבה את חייהם של מיליוני בני אדם בכל רחבי העולם, כולל כאן בישראל. החדשות הטובות הן שהקדמה הטכנולוגיות הובילה לפיתוח מהיר של בדיקות מהירות או בדיקות מוסדיות המתבצעות על ידי מעבדות מקצועיות כמו aidg. מדובר בדרך הטובה ביותר להפחית את היקף התחלואה, כמו גם לגלות אחריות אישית, כאשר החברה מספקת את האפשרות לביצוע הבדיקות בפריסה ארצית ובנקודות בדיקה רבות בכל רחבי הארץ. דרך האתר הרשמי ניתן לבצע הזמנה של בדיקות ובכך להצטרף לאלפי לקוחות שכבר קיבלו את השירות מהמעבדה, ודיווחו על רמת שביעות רצון גבוהה, הן כתוצאה ממהירות הפענוח והן כתוצאה מהצוות המקצועי הפועל בסטנדרטים גבוהים ומקצועיים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות