יוצאים לבחירות (שוב)? בואו לקרוא את סקר מנדטים

מדינת ישראל נמצאת בסחרור פוליטי מתמשך אשר מגיע לידי ביטוי בסבבי בחירות רבים, כאשר כעת אנו ניצבים לקראת פתחה של סבב בחירות חמישי במספר, כל זאת בפרק זמן של שנים ספורות. למעשה, אחד מהפרמטרים אשר מציגים את הלך הציבור ואת הרכב הממשלה העתידי מורכב בין היתר כתוצאה מבדיקה של סקר מדנטים אשר מאפשר לכם להבין את המפה הפוליטית ואף לקבל החלטות. איפה תוכלו לקרוא את סקר המנדטים ומדוע מדובר בכלי קריטי לקבלת החלטות? להלן הפרטים.

סקר מנדטים – זמין בכל הפלטפורמות

בעקבות הסחרור הפוליטי החלו המפלגות והמנהיגים לקדם פעילות פוליטית נרחבת, וזאת מתוך מטרה להגדיל את כוחן. מפת הגושים במדינת ישראל מחולקת באופן מסורתי לימין, שמאל, מרכז וערבים, אולם לאור חוסר היכולת להרכיב ממשלה יציבה לאורך זמן, המפה הפוליטית משתנה כל הזמן. אתר כיפה  מציג סקר מנדטים מעודכן אשר מאפשר לכם כבוחרים לבחון את המצב של המפלגה שלכם כמו גם של הגוש הפוליטי אליו אתם משתייכים. הסקר נערך בקרב האוכלוסייה הכללית והוא לרוב מונה בין 500-600 בני אדם המהווים מדגם מייצג אשר נבחרים באופן אקראי מכל קבוצה באוכלוסיה, כאשר מי שמבצע את הסקר הוא מכון סקרים המתמחה בתחום. צריך לשים לב כי סקר מנדטים אינו קובע בהכרח את המצב העתידי מאחר והתמונה הפוליטית יכולה להשתנות בכל עת, אולם מדובר בדרך מצוינת לקבלת החלטות בנוגע להיבטים שונים אשר משפיעים בסופו של דבר על הפתק אותו תכניסו לקלפי.

למעשה, צריך להבין כי סקר מנדטים המתבצע בכל שבוע נועד לסייע לציבור אבל גם לפוליטיקאים להבין את חוזקן של מפלגות ותיקות לצד מפלגות חדשות, כאשר בכל עת הסקר עשוי להשתנות בעקבות כניסה חדשה של דמות פוליטית למשחק או בעקבות אירוע אשר משפיע על דעת הקהל. לאורך השנים חווה הציבור הישראלי לא מעט הפתעות במסגרת הבחירות בעקבות מפלגה שהצליחה לחזק את כוחה או לחילופין מפלגה שעתידה הייתה לעבור את אחוז החסימה, אולם בפועל לא הצליחה.

 

 

מה נותן סקר מנדטים?

סקר מנדטים נותן לכם כציבור הבוחרים אינדיקציה לגבי הסטטוס העדכני של מפת המנדטים. מנדט הוא מושב בכנסת ישראל אשר מייצג אחוז מקולות הבוחרים שניתנו לנציגי המפלגה, כאשר לאחר ניפוי של קולות לא כשרים מתגלה התמונה הפוליטית אשר תרכיב את 120 המושבים בכנסת. סקר מנדטים מהווה אינדיקציה גם בעבור הפוליטיקאים אבל גם בעבור המצביעים שיכולים לנתב את ההצבעה בהתאם למפת הסקרים, וזאת במידה ולמשל המפלגה לה הם תיכננו להצביע לא עוברת את אחוז החסימה או לחילופין כאשר רוצים לחזק מפלגה אחרת. הסקר מתעדכן כמעט בכל שבוע ונתון לשינויים המתרחשים בציבור בנושאים שעולים לכותרות, ועל כן חשוב להתעדכן בשביל להישאר עם אצבע על הדופק ובהתאם לכך גם לקבל החלטה אשר היא חובתו של כל אזרח במדינה דמוקרטית.

לסיכום

סקר מנדטים מהווה אפשרות בעבור הציבור הרחב להבין לעומק את המפה הפוליטית ואת החלוקה לגושים. קבלת החלטות בנוגע לממצאי הסקר צריכה להתבצע אצל כל אזרח שעתיד המדינה חשוב לו, וזאת כחלק מהבנה כי מדובר באלמנט שיכול בהחלט לסייע לטובת קבלת החלטות בקלפי – האם לתמוך במפלגה שנמצאת על פי הסקר מתחת לאחוז החסימה או לחילופין לתמוך במפלגה שעל פי הסקר מתחזקת. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי מדובר במדגם מייצג בלבד ועשויות להתרחש טעויות בתהליך הדגימה, ועל כן מדובר בסקר בלבד אשר מסייע באופן נקודתי ולא רחב.

נגישות