משחררים את הכאב: מה אפשר לעשות במצב של צוואר תפוס?

הלכתם לישון והתעוררתם עם צוואר תפוס? מדובר במצב לא נעים ממנו סובלים לא מעט אנשים, שיכול לפגוע מאוד באיכות החיים ובשגרה היומיומית. לרוב, לא מדובר בתופעה חמורה אלא בעניין שחולף מעצמו בתוך זמן מה באמצעות מנוחה וטיפול ונכון, אך איזה טיפול בעצם יכול לעזור לכאבי צוואר וכיצד ניתן למנוע אותם מראש? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

כאבי צוואר – למה זה קורה?

לכאבי צוואר, המכונים לעתים גם "צוואר תפוס", יכולים להיות סיבות רבות. בעידן המודרני בו רבים מאיתנו עוסקים בעבודות המאופיינות בישיבה ממושכת, קיימת שכיחות גבוהה לתופעה. זאת מאחר שבדרך כלל מדובר בתופעה חולפת הנגרמת בעיקר כתוצאה מישיבה ממושכת, בין אם מול המחשב ובין אם בנהיגה. הכאב יכול להיות מכני, כלומר כאב הקשור בהנעה של הצוואר שמחריפה את הכאבים, או כאב המופיע גם במנוחה. כאבים בצוואר אינם נעימים, אך לא מדובר במצב רפואי מסוכן אם כי לעתים כאבי צוואר יכולים להיגרם כתוצאה ממצבים רפואיים אחרים, כמו פריצת דיסק בחלק העליון של עמוד השדרה. תוכלו לקרוא בהרחבה מידע על כאבי צוואר כרוניים באתר של מרכז רפאל לרפואה משלימה, מרכז המעניק מענה איכותי למגוון רחב של בעיות כמו כאבים כרוניים ומחלות כרוניות.

דרכים למניעת כאבי צוואר

התרופה הטובה ביותר לכאבי צוואר היא מניעתם מראש. כיצד תוכלו לעשות זאת? לדוגמה, אם אתם מועסקים במקום עבודה שמצריך מכם ישיבה ממושכת, השתדלו להקפיד שהכיסאות עליהם אתם יושבים יהיו אורתופדיים ובעלי משענת טובה לגב. כמו כן, תוכלו להיעזר גם בכריות אורתופדיות שתומכות בגב. נוסף לכך, הקפידו לשבת עם גב זקוף, מפני שישבה עם גב זקוף יכולה להפחית את העומס על החוליות העליונות. מדי פעם חשוב שתקפידו לצאת להפסקות של לפחות כ-30 דקות, בהן תוכלו ללכת קצת, לבצע תרגילי מתיחות ולהניע את הצוואר בעדינות. אם העבודה שלכם כוללת הרמת משקלים, נסו לתרגל כיפוף והרמה בעזרת הברכיים ולא בעזרת הגב.

 

 

כיצד אפשר לטפל בצוואר תפוס?

ברוב המקרים, מנוחה והפחתת עומס הפעילות יספיקו כדי להקל על כאבים בצוואר. אם הכאב לא חולף בתוך זמן מה, כדאי לגשת לייעוץ רפואי עם רופא משפחה או עם רופא מומחה (אורתופד) שיוכל להעניק לכם טיפול תרופתי מתאים, בין אם מדובר במשככי כאבים ובין אם בתרופות נוגדות דלקת. חשוב שתקבלו אבחנה בנוגע לכאבי הצוואר, משום שברגע שתבינו מה מקור הכאבים תוכלו לטפל בו בצורה המיטבית ביותר. כמו כן, תוכלו לבקש מהרופא שלכם הפנייה לטיפול פיזיותרפי, במיוחד אם אתם נוטים לסבול מכאבי צוואר באופן כרוני.

במקרה שבו הטיפולים אותם מציעה הרפואה הקונבנציונלית אינם מספקים, תוכלו לפנות לרפואה המשלימה ולבדוק אילו פתרונות היא יכולה להציע לכם. במקרה הצורך, קיימת גם אפשרות להזרקות מקומיות לצוואר, אם כי מדובר בטיפול הרבה פחות נפוץ. לרוב, נוטים שלא לנתח במקרה של כאבי צוואר, אלא אם הכאבים נגרמים כתוצאה מלחץ עצבי על חוט השדרה ואז ניתוח הוא פעולה הכרחית.

סיכום

לסיכום, כאבי צוואר הם תופעה מעיקה ומטרידה, אך היא ניתנת למניעה על ידי הדרכים שכתבנו לעיל. בכל מקרה, אם אתם סובלים מכאבי צוואר שאינם חולפים מעצמם ומנוחה אינה מספיקה לכם, אנחנו ממליצים שתיגשו לייעוץ רפואי כדי לקבל אבחנה לפיה תוכלו להחליט על הטיפול המתאים ביותר. רק בריאות!

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד

נגישות