מהחשובים ביותר: מה עושה נוטריון ומי צריך את שרותיו?

יש מגוון פעולות משפטיות שאף אחד אינו מורשה לבצע מלבד נוטריון. מיהו אם כן אותו נוטריון ומה מאפיין אותו? ובכן ייתכן שטרם יצא לכם לשמוע על בעל התפקיד הזה, אך מאוד ייתכן שבהמשך הדרך תתעורר סיטואציה שתדרוש את שירותיו. הסיטואציה יכולה להתעורר כאשר תבקשו לשלוח את הילד לחו"ל לבדו (למשל כדי לפגוש את סבא וסבתא), כאשר תבקשו להציג למוסד לימודים בחו"ל את תעודת הציונים מהארץ, כאשר תבקשו לערוך צוואה ללא נוכחות של עדים וכדומה. מיהו אם כן אותו בעל מקצוע שמחזיק בשלל סמכויות ייחודיות, מה הופך אותו לכזה, מי זקוק לשירות שלו ואלו שירותים הוא יודע להציע? מוזמנים להכיר את התפקיד מעט יותר לעומק.

אלו סמכויות יש לנוטריון?

גרים בת"א והפנו אותכם לקבל אישור נוטריון עבור צורך כזה או אחר? ראוי לדעת שאומנם יש בעלי מקצוע מתאימים במרכז, אך אין תחליף לנוטריון, וזאת כי נוטריון מחזיק במגוון סמכויות ייחודיות. נוטריון רשאי לאמת, להעיד ולערוך שורה של מסמכים בעלי תוקף משפטי, וזאת כי ברגע שחתימה של נוטריון מופיעה על גבי מסמך, אותו מסמך נחשב אמין, מקורי וחתום מתוך רצון חופשי. מכאן שנוטריון רשאי לבצע שורה ארוכה של משימות ייחודיות. בסמכותו לאמת הסכם ממון טרם הנישואין, לאמת ייפוי כוח במסגרת עסקת נדל"ן, לאמת שורה של מסמכים (כגון ת"ז, מסמכי גירושין וכדומה), להעניק תרגום של מסמכים משפה אחת לשנייה, לערוך צוואה וכדומה.

הכשרה

עתה לאחר שראינו שנוטריון אחראי על שורה של משימות ייחודיות ומאוד משמעותיות, נעבור לציין כיצד ניתן להגיע לידי תפקיד רב חשיבות מעין זה. ובכן נקודת המוצא היא שנוטריון הנו עורך דין בעל ניסיון של 10 שנים בתחום. מעבר לכך, על אותו עורך דין להחזיק בעבר נקי מהרשעות שנוגעות לעבירות קלון ועליו להיות חבר בלשכת עורכי הדין. מי שעומד בסך התנאים נדרש לעבור השתלמות ייחודית, ובתומה לעבור בהצלחה מבחנים בנושא. כל עוד עורך הדין עובר כראוי את ההכשרה ועומד בסך הדרישות מטעמה של וועדה ייעודית שיושבת במשרד המשפטים, אותו עורך דין זוכה להפוך לנוטריון.

 

 

מוגנים – כללי אתיקה נוקשים

מעבר לנאמר, ראוי לדעת שהנוטריון כפוף לחוקי אתיקה מאוד נוקשים, וזאת כי הוא בעל סמכות הרת חשיבות. כך למשל נציין שנוטריון אינו מורשה לפרסם מידע פרטי שנוגע ללקוחות, אינו יכול לגרום לאדם כלשהו לבצע עבירה, מחויב לנהל ארכיון מסודר של סך מסמכי הלקוחות, אינו יכול לשתף פעולה עסקית עם מי שאינו נוטריון, אינו יכול להעניק הנחה במחיר או להעלות מחירים (פועל לצד מחירון קבוע עבור כל סוג של שירות) וכדומה. במקרה שמתעורר ספק לגבי היושרה של הנוטריון, בית הדין המשמעתי של לשכת ערכי הדין נכנס לתמונה ובהתאם לממצאים מטיל סנקציות, כך שניתן להיות בטוחים לשתף נוטריון במגוון היבטים חשובים, אישיים ורגישים.

שירות מוביל – תרגום נוטריוני

כיום בעידן ההייטק טוב לדעת שלא מעט שירותים שנוגעים לנוטריון ניתן לסגור באופן מקוון, כך שרק צריך לשלוח מספר מסמכים ולסגור את הפינה. להלן דוגמה לאחד מהשירותים היותר נפוצים שנוגעים לתחום – תרגום נוטריוני. לא מעט מצבים עשויים להצריך אותנו להציג תרגום נוטריוני. הצורך יכול להיות קשור ללימודים, לתעסוקה, לסגירת עסקה, לטיפול בריאותי וכדומה. במקרה זה הנוטריון שאליו פונים נדרש להתמחות הן בשפת המקור והן בשפה שאליה מבקשים לתרגם את המסמך, ואף ברמה של שפת אם. בהנחה והנוטריון אינו בקיא בשתי השפות, הוא יכול להיעזר במתורגמן. שנסביר? יש להציג אישור נוטריוני שמתייחס להצהרה של המתרגם, הצהרה שמעידה שהתרגום התבצע כהלכה, מתוך נאמנות למסמך המקורי.

נגישות