שירותי קומפוסט: כשהפסולת האורגנית של בני האדם הופכת לדשן

פסולת אורגנית הפכה לחלק בלתי נפרד משמירה על הסביבה, ועדות לכך ניתן למצוא גם בביקוש הגבוה לשירותי קומפוקסט אשר מאפשרים להפוך את הצואה כמו גם השתן לדשן אורגני. למעשה, מדובר בחדר שימוש המותאם למאה ה-21 ומאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו לקחת חלק בשמירה על הסביבה, בייחוד לאור ההבנה כי מדובר בשירותים אקולוגיים שבהם לא נעשה שימוש במים אלא בנסורת. אם גם אתם מתעניינים בתחום ורוצים לדעת יותר, הגעתם בדיוק למקום הנכון.

כיצד הפסולת האורגנית הופכת לחלק בלתי נפרד מיצירה של עולם אקולוגי?

המושג דשן אורגני הפך לאחד מהמונחים המוכרים בתחום האקולוגי, ולא בכדי. מדובר בדשן שמתקבל כתוצאה מפירוק כימי של חומר בר קיימא כמו למשל שתן או צואה של בני אדם, לטובת מגוון רחב של שימושים. אם עד לפני מספר שנים היכולת להפיק את הדשן האורגני הייתה נדירה למדי בעקבות היענות נמוכה של הציבור, כיום ניתן להבחין בשינוי מגמה הן בשל המודעות לחשיבות של ייצור אקולוגי והן בשל ההבנה כי אפשר בהחלט לנצל את השירותים הללו לטובת צרכים נוספים.

שירותי קומפוסט: כשהפסולת האורגנית של בני האדם הופכת לדשן

מהם הצרכים בהם נעשה שימוש לטובת שימוש בפסולת אורגנית?

בעקבות פיתוח של שירותים המבוססים על דלי שמונח מתחת למושב ואותן ניתן לרוקן אל ערמת קומקפס כמו למשל נסורת או התקנה של תא מתחת למושב אותו ניתן לאגור ובהתאם לכך גם להשתמש לטובת פירוק התאים האורגניים, ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה מדינות רבות החלו לשתף פעולה עם חברות מובילות אשר רואות את הפוטנציאל של הפסולת האורגנית לטובת הקמה של שירותי קומפוסט למדינות מתפתחות שאינן מחוברות למים או למערכת ביוב מתפקדת כמו גם  לטובת הקמה של שירותים ציבוריים באזורים ציבוריים כמו למשל פארקים שאותם קשה מאוד לתפעל ולתחזק לאורך זמן. היכולת לנצל את הפסולת האנושית לטובת יציריה של דשן אורגני היא בעלת חשיבות עצומה גם בהיבט של פיתוח תשתיות אבל גם לטובת ניצול של דשן אורגני בתחומים רבים כמו למשל תחום החקלאות, בעלות כספית אטרקטיבית ועם שימת דגש על הבנה כי מדובר בפתרון אידיאלי, חסכוני ואפילו נקי יותר.

לסיכום

היכולת לפתח שירותים מהסוג הזה היא בעלת השפעה אדירה גם על היכולת של בני האדם לנצל את המשאבים הטבעיים לטובת תהליך ייצור אקולוגי אבל גם קידום של רווחה חברתית שמגיעה לידי ביטוי בגישה בטוחה למשאבים המספקים מענה גם למדינות מערביות אבל גם למדינות מתפתחות לצד תרומה משמעותית למערכת האקולוגית בעידן שבו רבים מבינים כי תהליכי הייצור המזהמים משפיעים באופן דרמטי על איכות החיים. שירות קומפוסט אומנם פחות נפוץ בישראל מאשר במדינות אחרות, אולם עם הגברת המודעות ניתן יהיה בהחלט להוביל ליצירה של עידן אקולוגי פורץ דרך.

נגישות