סובלות מעצירות בתחילת ההיריון? יש מה לעשות!

חלק טבעי מתהליך הכניסה להריון מלווה בשינויים הורמונליים אשר משפיעים מאוד על איכות החיים. למעשה, עצירות בתחילת ההריון מתרחשת בעקבות התרחבות של הרחם אשר מפעיל לחץ על הפעילות התקינה של מערכת העיכול, עלייה מסיבית בהורמון בשם פרוגסטרון הגורם להרפיה של שרירי המעיים לצד תכשירי ברזל שניתנים לנשים בהריון בשביל למנוע מצב של אנמיה, אולם בפועל עלולים להוביל להיווצרות של עצירות. חשוב להבין כי אם אתן סובלות מהתופעה הזו אתן לא לבד מאחר ומדובר בתופעה שכיחה, אולם היא לא גזרת גורל אלא ניתן לטפל בה. כיצד? להלן כל הפרטים.

עצירות אצל נשים בבהריון – כל מה שצריך לדעת

כפי שציינו בתחילת הסקירה, הורמונים הקשורים בתהליך ההריון הם אלו שאחראיים בין היתר על השינויים במצב הרוח אבל גם על שינויים שמתרחשים בפעילות הקיבה, בעקבות התרחבות של הרחם כמו גם הורמונים. ברוב המקרים עצירות אצל נשים בהריון מגיעה לידי ביטוי בצואה יבשה או בכאבים שנוצרים בזמן עשיית הצרכים, כאשר מעבר לכך העצירות מלווה גם בחוסר נוחות משמעותי. החדשות הטובות הן שניתן לטפל בתופעה הזו, באמצעות פתרונות טבעיים. פתרונות אלו שסובלות מעצירות מתחילת ההריון מהווים הזדמנות מעולה ליצור מענה נקודתי לתופעה הזו, כבר בשלב הראשוני של ההריון.

חשוב להבין כי תופעה זו היא שכיחה אצל נשים בתחילת ההריון אולם היא יכולה ללוות גם לשלבים מתקדמים יותר, עד ללידה. על כן, טיפול אלטרנטיבי הוא בעל חשיבות גם מבחינת הנוחות שלכן בזמן התקופה הרגישה והקסומה הזו אבל גם מתוך מטרה לשפר את פעילות המעיים, מתוך מטרה להימנע מחוסר נוחות שמגיעים לידי ביטוי בכאבים, נפיחות ועוד, גם לאחר הלידה.

מהם הפתרונות הטבעיים לטיפול בעצירות?

בשליש הראשון של ההיריון הגוף מפעיל הורמון בשם פרוגטסון המאט באופן משמעותי את פעילות המעיים. כבר בתחילת ההיריון ועם התסמינים הראשונים של העצירות רצוי להקפיד על שינוי תזונתי המגיע לידי ביטוי בהגברה של מזון המכיל ריכוז גבוה של סיבים תזונתיים לצד פירות וירקות וכן שילוב של שמן זית, לימון ושזיפים מיובשים הידועים כמשלשל טבעי. בנוסף, הקפידו לבצע רכישה של חומרי גלם איכותיים בסופר כמו למשל פסטה קינואה שיכולה לא רק להשביע אתכן לאורך זמן אלא גם להגביר את צריכת הסידן כמו גם המינרלים החיוניים לכל אישה, ובוודאי בזמן היריון. כל קבלת החלטה לגבי שינוי בהרגלי התזונה צריכה להיות מלווה בליווי אישי מצד תזונאית המתמחה בתחום של נשים בהריון, כאשר היום ניתן לקבל את השירות דרך קופת החולים ובעלות כספית אטרקטיבית מאוד.

 

 

בנוסף, מומלץ להרבות בשתייה של מים, מתוך מטרה להגביר את צריכת הנוזלים. אם אתן מוצאות את עצמכן שוכחות לשתות, רכשו מראש בקבוק שומר קור שבו תוכלו להשתמש לאורך כל שעות היממה ובהתאם לכך להוביל להגברה של צריכת הנוזלים שעשויה לסייע לטובת הקלה על עצירות. בשביל להעצים את האפקט אפשר בהחלט להוסיף גם חתיכות של מלפפון או לימון סחוט, בשל נוגדי החמצון הגבוהים המצויים וכחלק מיצירה של טעם לוואי נעים ולא בולט מדי.

פעילות גופנית – חלק בלתי נפרד מהתמודדות עם עצירות

טכניקה טבעית לטיפול בעצירות כוללת הקפדה על פעילות ספורטיבית סדירה. שימו לב כי בזמן הריון יש הגבלות על נשים. כאן תוכלו לקבל מידע בנוגע לפעילות ספורטיבית מומלצת לנשים בסגנון של שאלות ותשובות, ומעבר לכך רצוי גם לקבוע פגישה עם מאמן כושר אישי לטובת בנייה של תוכנית פרטנית המותאמת לצרכים שלכן ועם שימת דגש על פעילות המתבצעת בעצימות נמוכה.

לסיכום

אורח חיים בריא הוא חיוני בכל שלב ובוודאי בזמן היריון, ועל כן שילוב בין הרגלי תזונה מאוזנים לבין ספורט מהווה את הדרך הטובה ביותר לטיפול בעצירות. במידה ויש קושי, זה הזמן לפנות לרופא המטפל לטובת התייעצות נוספת. זכרו, מדובר בתופעה שכיחה שמתרחשת בשלבים הראשונים של ההריון אולם עשויה להמשיך גם לשלבים מאוחרים, ועל כן זה הזמן לטפל ובהתאם לכך ליצור הקלה משמעותית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות