חוק המכר: מה זה אומר – ואיך הוא קשור לרוכשי הדירות?

חוק המכר נולד בעקבות משבר משמעותי שנוצר בשנות ה-70, וזאת בעקבות קריסה של חברת ענק שהותירה רוכשי דירות ללא הכסף הרב אותו השקיעו וללא הדירות שהובטחו במסגרת העסקה. החוק נחקק מתוך מטרה לחייב יזמים שלא לגבות תמורה בעבור הדירות, אלא כנגד ביטחונות מסוימים שאותם החוק מכתיב. החוק מכתיב מספר אפשרויות לביטחונות, כאשר הידועה מכולן היא ערבות בנקאית. החוק עבר עם השנים מספר תיקונים בעקבות משברים שהתרחשו כמו למשל במקרה של חברת חפציבה שהכספים שאותם העבירו הרוכשים הועברו למקום אחרים. מה חשוב לדעת אודות החוק וההשפעות שלו עליכם כרוכשי הדירה? להלן הפרטים.

חוק מכר – כל מה שרציתם לדעת

החלטה לגבי רכישה של דירה היא החלטה החשובה ביותר בחיים של כל אדם. מדובר בסכומי כסף גבוהים שנועדו להבטיח כי בסופו של דבר, תוכלו לקבל את המפתח לדירה החדשה שלכם. יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם קבלנים וחברות הבנייה פושטות את הרגל או לא משלימות את הפרויקט בזמן, ועל כן המחוקק החליט להתערב מתוך מטרה להגן על האזרח הקטן ולהבטיח את כספו באמצעות בטוחות הכוללות בין היתר: ערבות בנקאית, רישום הערת אזהרה, פוליסת ביטוח וכן רישום שיעבוד. במקרים של חברות שעוברות על חוק המכר ננקטים נגדן הליכים שיכולים לכלול צעדים משמעותיים כמו הטלה של קנסות כבדים. על כן, בתהליך של רכישת דירה צריך להבין כי קבלת הביטחונות היא חיונית לטובת הימנעות ממצב שבו אתם מוצאים את עצמכם עם הפסד כספי גבוה, בין אם מדובר באיחור במסירה של הדירה או כאשר הפרויקט לא הושלם בזמן.

חוק זה הינו חוק חשוב מאוד שנועד להגן על רוכשי הדירות, תוך מתן של הגנה מקסימלית על כספם. אי עמידה בחוק המכר היא בגדר עבירה פלילית, ויישום של חוק המכר מתבצע על ידי חתימה על חוזה מכר. על פי חוזה המכר הקבלן מחויב לספק את כל הפרטים המדויקים לגבי הנכס והוא מצורף לחוזה המכירה. בחוזי המכר יפורטו גם זהות הנכס, תאריך מסירת הדירה וכן גובה הפיצוי שיינתן במידה והנכס לא נמסר בזמן. בנוסף, הקבלן מחויב להבטיח את כספי הרוכש באמצעות מתן של ערבות בנקאית או ביטוח הכספים בחברת ביטוח הנחשבים לנפוצים מאוד.

 

 

כך לא תאבדו את כספכם בעקבות רכישה של דירה

כאמור, רכישה של דירה מגלמת בחובה סיכונים, בייחוד אם הקבלן או החברה ממנה רכשתם את הדירה לא עומדת בהבטחות שלה הן לגבי המסירה של הדירה והן לגבי המסירה. תלונות מצד רוכשי דירה על עיכובים במסירה הם לצערנו לא עניין חדש אלא נפוץ מאוד במדינת ישראל, בייחוד על רקע של מחסור בעובדים לצד חוסר איתנות מצד חברות וקבלנים שאינם מצליחים להשלים את הפרויקט בזמן ובכך יוצרים בעבור הרוכשים עוגמת נפש משמעותית. על כן, יישום של חוק המכר מהווה דרך שבה ניתן יהיה להבטיח כי לא תאבדו את כספכם בעקבות אי מסירה בזמן או עיכובים, כחלק מהבנה כי הגנה על הרוכש היא חיונית.

לסיכום

חוק המכר חוקק בשנת 1973 בעקבות מקרה של קריסת חברת בנייה, אולם עם השנים נערכו שינויים בחוק בעקבות קריסות נוספות שהשפיעו באופן דרמטי על היכולת של הרוכשים לשמור על כספכם. קבלת מידע מהימן אודות הנושא הזה היא בעלת משמעות עצומה רגע לפני החתימה על החוזה, כל זאת מתוך מטרה להבטיח כי אתם כרוכשים מקבלים את ההגנה המשפטית, כאשר כל חריגה מהחוק מגלמת בחובה קנסות כבדים לחברות שעוברות על חוק המכר.

נגישות