מהחשובים ביותר: מה עושה נוטריון ומי צריך את שרותיו?

התבקשתם להציג תרגום נוטריוני, או המליצו לכם להיעזר בנוטריון עבר צורך משפטי כזה או אחר? מוזמנים לעצור להבין מיהו נוטריון ואלו שירותים הוא יודע להציע. מוזמנים לעצור להבין שחלק מהשירותים יכולים להינתן באופן מקוון, ואם יש צורך או אם מעדיפים, השירות גם יכול להינתן באופן פרונטלי ובנוחות, וזאת כי ניתן למצוא שירותי נוטריון בכל רחבי הארץ, כולל כמובן במרכז. מיהו אם כן נוטריון, איזו הכשרה הוא עבר, אלו שירותים הוא מעניק ומתי גם אתם עשויים להזדקק לשירות כזה או אחר? יצאנו לבדוק.

מיהו נוטריון ומהי משמעות התפקיד?

אם נתחיל מההתחלה, נציין שנוטריון הוא עורך דין שמחזיק במינימום 10 שנות ותק בתחום, בעל עבר נקי מבחינת הרשעות והוא עורך דין שעבר בהצלחה הכשרה ממוקדת ומקיפה בנושא. אותו עו"ד שהתמחה בהצלחה בנישה כפוף לוועדת ביקורת בעלת חוקי אתיקה מאוד נוקשים, וזאת מתוך מטרה לשמור על האינטרסים שלכם הלקוחות. הנוטריון אחראי על שורה ארוכה של תפקידים, אך אם נבקש לתמצת, נציין שבסמכותו לאשר, לאמת, לערוך ולהעיד מסמכים בעלי תוקף משפטי. כמו כן, החתימה של הנוטריון בעלת תוקף משפטי, משמע מסמך שמכיל חתימת נוטריון מהווה עדות מכרעת, נחשב כמסמך מקורי וכמסמך שנחתם מתוך רצון חופשי. לאור כל זאת עשויים להזדקק לשירותי נוטריונים עבור שורה ארוכה של צרכים, ועל כן טוב לדעת שניתן למצוא מבחר בעלי מקצוע במרכז, כך שרק נותר לבחון רזומה וזמינות, וזאת כי לא פעם שירות נוטריוני נדרש מעכשיו לעכשיו.

 

 

היכרות ראשונית עם תפקידי נוטריון

  • אישור ייפו כוח – לא פעם אנשים מקבלים ייפוי כוח לחתום על מסמכים חשובים, וכאן נוטריון מתערב. מאמת שאותו בא כוח הוסמך כראוי לתפקיד.
  • אימות חתימה – מבקשים לוודא שמי שחתום על מסמך מסוים אכן מי שהוא טוען להיות? נוטריון יסייע לבחון זאת. כל עוד חתימת נוטריון מופיעה על גבי מסמך, ניתן לדעת בוודאות מי עומד מאחורי החתימה.
  • תרגום נוטריוני – מבקשים להעביר למוסד כלשהו מסמך שתורגם משפה אחת לשנייה? ובכן ככול הנראה תידרשו להציג תרגום נוטריוני. המשמעות של התרגום הנוטריוני היא היכולת לוודא שהתרגום נאמן למקור. על מנת שהשירות יתאפשר, הנוטריון הנבחר מחויב להיות בקיא ברמת שפת אם בשתי השפות שעומדות על הפרק.
  • אישור נוטריוני – מזכיר תרגום נוטריוני, רק שפה לא הנוטריון הוא מי שמבצע את התרגום, אלא מתרגם מוסמך אחראי לכך. הנוטריון רק מאשר שהמתרגם הצהיר בפניו שהוא אכן בקיא בשתי השפות שעומדות על הפרק ושהתרגום נאמן למקור.
  • אימות הסכמי ממון – מבקשים לחתום על הסכם ממון טרם מתחתנים? גם נוטריון עשוי לסגור עבורכם את הפינה – הן לאמת והן לאשר את מקוריות וחוקיות ההסכם.
  • אישור העתק מסמך – נדרשים להגיש העתק של מסמך? אישור העתק מסמך מסייע לוודא נאמנות למקור.

לסיכום

כפי שניתן להתחיל להבין, כל אזרח נורמטיבי עשוי להזדקק לשירותי נוטריון. ייתכן שמבקשים להתקבל ללימודים בחו"ל, לחתום הסכם ממון, להוכיח שייפוי כוח תקני, לכבד צוואה, להתקבל לעבודה בחו"ל, לשלוח את הילד לחו"ל ללא ההורים, לסגור עסקת נדל"ן, להוכיח שאכן נמצאים בחיים וכדומה. לאור כל זאת טוב להכיר כתובת זמינה של נוטריון, וטוב לדעת שעבור כל סוג של שירות נקוב מחיר ידוע מראש, ממנו אין לסטות, כך שאפילו הנחה נוטריון אינו מורשה להעניק. המלצה שלנו? לפני פנייה רצוי להבין מהי ההנחיה. כך למשל ייתכן שאין צורך בתרגום נוטריוני, אלא ניתן להסתפק באישור תרגום נוטריוני. טיפ לדרך? ייתכן שתסתדרו גם ללא שירות של נוטריון, אך חתימה שלו על גבי מסמך בהחלט עשויה לזרז מהלכים ולפתוח דלתות – לשיקולכם!

נגישות